Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler Yemek sektöründe hizmet veren işletmelerin tamamına yakınında garson ya da diğer adıyla servis elemanları bulunmaktadır. Self-servis olarak nitelendirilen sistemin dışında kalan işletmeler her zaman servis elemanlarına emanettir. Bu elemanların kalitesi, direkt olarak işletmenin kalitesine yansımaktadır. Gelen misafirlerin garsonlar hakkındaki düşüncüleri aynı zamanda işletmeye ait düşünceleri olmaya başlar. Gelen ürünlerin kalitesi çok iyi dahi olsa, ancak kötü bir servis elamanı sebebiyle zarar gören imajı düzeltmeye yardım edecektir.

Garsonluk mesleğini gerçekleştiren kişilerin başarılı olması ve restoranlarını bir üst seviyeye çıkarması için restoran otomasyon sistemleri hakkında bilgili olmasının yanında sahip olması gereken bazı özellikler yer almaktadır. Bu özelliklerin tamamı sonradan kazanılabilen şeyler olduğundan insanların kesinlikle garsonluk yapamayacağını söylemek çok mümkün olmamaktadır. İyi bir garsonda olması gereken özellikler oldukça fazladır. Servis elemanları bu özelliklerden ne kadarını bünyesinde birleştirebilirse o seviyede başarılı olacaktır. Kendi başarısı direkt olarak işletmeye geçeceğinden ödüllendirilmemesi gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır.

Fiziksel Yapının Garsonluğa Uygun Olması

Restoranlarda hizmet vermeye başlayan garsonlar, garsonluğun incelikleri konusunda geniş bilgilere sahip olabilirler. Bu incelikleri restoran programı ile en iyi şekilde uygulamaları onları bir adım öne taşıyabilir ancak tek başına çok iyi bir garson olmalarını sağlamaz. Servis elemanı olarak çalışıldığında sürekli olarak insanlar ile muhatap olunmaktadır. İnsanlar, her zaman karşılarındaki insanlar ile konuşurken onu incelerler. Bu kötü bir özellik değildir ve herkes tarafından istemsiz de olsa gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple de garsonların fiziksel olarak uygun bir yapıda olması çok önemlidir.

Garsonluğa fiziksel açıdan uygun olabilmek için muhteşem ölçülerde fiziksel hatalara sahip olmak gerekmemektedir. Birçok durumda bu olumsuzluklar dahi yaratır. Garsonların fiziksel olarak uygun olması denildiğinde dayanıklılıkları ve atiklikleri gelir. Garsonluk en zor mesleklerden bir tanesidir ve sürekli olarak ayakta kalınması gerekir. Uzun süre ayakta kalmaya elverişli bir fiziğin olması şarttır. İdeal kiloya yakın olmaz ve güçlü bir vücuda sahip olmak uzun süre ayakta kalmak adına önemli ayrıntılardır. Bunların yanı sıra kendilerinden talep edilen işlemleri en kısa sürede tamamlayan garsonlar her zaman işletmeyi ileriye taşıyabilir.

Garsonların Bakımlı Olmasının Önemi

Garsonların her zaman çok iyi bir görünüme sahip olması gerekmektedir. İyi bir görünüm yalnızca güzellik ile açıklanamaz. Güzel bir görünüme sahip olabilmesi için servis elemanlarının kişisel bakımlarını en iyi şekilde yapmış, kıyafetlerinin tüm ayrıntılarına dikkat etmiş olması gerekmektedir. Kullanılan restoran programı üst kıyafette taşınan cihaz ile kontrol edilmelidir. Cihazın kıyafetin ütüsünü bozmaması gerekir. El ve yüz bakımlarına dikkat eden kişilerin kıyafetlerinin tamamen temiz ve ütülü olması gerekmektedir. Çalışma anında kirlenen kıyafetlere de her zaman müdahale edilebilmesi önemlidir.

Garsonların parfüm kokularının çok olmaması ve karşı tarafı rahatsız etmemesi gerekir. Pek tabi ki ter kokusunun olması da bir garsonun kalitesinin dibe doğru ulaştıran etmenler arasında yer alır. Güzel kokmak ve gözükmek garson servis kuralları içerisinde ilk sırada yer almaktadır.