Misafire Odaklanan Restoran Konseptleri

Restoran açmak için öncelikle bir konsept belirlenmesi gerekir. Konsept ile ifade edilmek istenilen ise bu restoranın hangi yemek türünde hizmet vereceğidir. Yani balık restoranı, steakhouse restoran veya fine dining restoran gibi bir tercih yapılabilir. Her biri farklı bir hedef kitleye hitap edebilecek menüler ile hizmet verir.

Bir restoran belirli bir yemek türüne odaklanabileceği gibi misafir kitlesine de odaklanabilir. Örneğin, standart fiyatlar ile sadece et ürünleri sunan bir restoran, müşteri kitlesi fark etmeden her kitleye hizmet verebilir. Ama bazen sadece et ürünleri sunacak bir restoran açarken orta gelir kesimi veya lüks sınıfa hitap etmeyi de hedefleyebilirsiniz. İşte bu durumda restoran açmak için misafire odaklanmanız gerekir.

Misafire Odaklanan Restoran Nasıl Olmalıdır?

Misafire odaklanan bir restoran, dekorasyonundan menüsüne ve fiyatlarından aperatiflerine kadar her şeyi ile misafir kitleyi düşünmelidir. Yani örnek olarak lüks sınıf müşterilere hizmet verecek bir et restoranında etin sunulduğu tabaktan masanın örtüsüne ve kullanılan adisyon yazılımı türü ne kadar her nokta üst sınıfta tercih edilir.

Lüks bir sınıf restoran ile esnafa veya öğrencilere hitap edecek bir lokantada servis hizmetleri dahi çok farklı çizgilere sahiptir. Örneğin, konsept olarak et ve sebze yemekleri üreten bir esnaf lokantasında garsonluk nasıl yapılır konusu dahi üzerinde ayrı şekilde durulması gereken bir iştir. Görüldüğü kadarıyla restoran konseptleri seçilirken öncelikle hedeflediğiniz misafir kitlesi göz önünde bulundurularak, menüyü, sunumu ve fiyatları belirleyen bir sonuç elde edebilirsiniz.