Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Şehirlerimizde her geçen gün yeni cafeler açılırken kapanan cafe sayısı da oldukça fazla. Bu olumsuz durumun en büyük nedenlerinin başında işletme sahiplerinin sektör hakkındaki tecrübesizliği gelmektedir. Birçok kişi yeni bir cafe açmanın ve işletmenin hangi sorumlulukları getirdiğini ve nasıl davranılması gerektiğini bilmemektedir. Cafelerin açıldığı dönemden sonra bunlar tecrübe edilir ve beklenenden çok farklı bir ortam ile karşı karşıya kalınır. Böyle bir olumsuzluk yaşanmaması için cafe işletmenin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

İnsanlar henüz cafeleri açmadan bilgi sahibi olmaya başlarlarsa birçok olumsuz duruma karşı da hazırlıklı olurlar. Yaşanan sorunların nasıl çözülebileceği ya da en iyi hamlenin ne olduğu konusunda çok öncesinden fikir yürütmek, olumsuz olayların yaşanması durumunda cafenin çok daha güçlü bir duruş sergilemesini sağlayacaktır. Tecrübeler ile belirlenen püf noktalarına dikkat ederek cafelerini yöneten kişiler uzun vadede başarılı sonuçlar alabilmektedir. Hiçbir püf noktasını gözden kaçırmamak ve cafe yazılımı gibi profesyonel çözümlere yönelmek önemlidir.

Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

Cafe sahibi olunduktan sonra yaşanacak olan zorlu sürece kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız çok önemlidir. Cafe için gerekli malzemelerin alınması, cafe sipariş sistemi kurulumu ve sonrasında çalışanların işe başlaması ile tamamen sorunsuz bir şekilde ilerleyebileceğinizi düşünürseniz yanılırsınız. İyi bir cafe işletmeciliği için azimli bir şekilde çalışmanız ve zincirin en önemli halkası olmanız gerekir. Cafe işletme rehberi olarak sunulan bilgilerin ilk sırasında sabit bir çalışma saatiniz olmayacağı bilgisi gelir. Restoran açılışından kapanışına kadar cafede durmanız önemlidir.

Uzun saatlere kendinizi hazırladıktan sonra her işi yapmanız gerekebileceğinin de bilincinde olmanız gerekir. Herhangi bir pozisyondaki eksiklik bir şekilde dolmazsa sizlerin doldurması mecbur olabilir. Çalışanlar arasında yaşanabilecek sorunlar olduğu gibi çalışanlar ile müşteriler arasında da sorunlar olur. Bunlara ek olarak sektörde yaşanan yavaşlamalar ve daralma dönemlerinde psikolojik olarak da ayakta kalmanız gerekir. Cafe işletmeciliğinde yaşanan tüm olumsuzluklara psikolojik olarak kendinizi hazırlarsanız sorun yaşamadan devam edebilirsiniz.

Tedarikçi Seçiminin Önemi

Cafe işletmeciliği yaparken tedarikçiler çok önemli bir aşamadır. Cafelerde satışa sunulan ürünler satılırken değil, alınırken işletmeye kazanç sağlar. Doğru tedarikçilere yönelmek ve kaliteli malzemeler satın almak gerekir. Kötü bir malzeme ile iyi ürünlerin ortaya çıkması mümkün olmaz. Satın alınacak olan malzemeler için her zaman en iyi tedarikçiler ile görüşülmesi ve iki adet tedarikçide karar kılınması gerekir.

Tedarikçilerin iki adet olması restoran acarken işletme teknikleriiçerisinde en önemli etmenlerden bir tanesidir. Tedarikçiler iki adet olursa herhangi bir şekilde yarı yolda kalmanız söz konusu olmayacaktır. Herhangi bir tedarikçinin ürününde sorun yaşandığında hemen diğer tedarikçi ile devam edebilirsiniz. İki farklı tedarikçinin oluşu onlar arasında bir rekabetin olmasını da sağlayacaktır. Bu sayede ürünlerin temin edilmesi aşamasında çok daha iyi teklifler alabilirsiniz. Kullanılan cafe restaurant programı ile birlikte tedarikçiler ile yapılacak olan tüm işlemler ve indirimler kayıt altında tutulacaktır.