Tek Noktadan Şube Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

Restoranlar ve kafeteryalar başarılı bir süreç yürüttüklerinde, tek bir şubenin dışına çıkarak, farkı şubeler ve franchise noktalar ile çok daha büyük bir yapıya ulaşabilirler. Örneğin, bir et köfte restoranı Anadolu’nun farklı bir kentinde 4 farklı şubeye sahip olarak hizmet verebilir. Hatta Türkiye genelinde onlarca şube ile yayılım göstermiş olabilir.

GoPOS restoran otomasyon sistemi sayesinde elde edilen stok ve ürün reçetelendirme gibi avantajlar sadece tek şubeli işletmeler için sunulmamaktadır. Yani tüm işletmelere uygun olarak bir restoran, kafeterya, bar, plaj işletmesi, pastane, lokanta veya franchise yapısına sahip dev bir çoklu şube sahibi işletme tarafından kullanılabilir. Çünkü GoPOS cafe yazılımları franchise işletmeler ve çoklu şubeler için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak ideal bir çözüm oluşturmaktadır. 

Tek Hesapta Tüm Şube Stok Yönetimi Yapılması

GoPOS restoran otomasyon sistemi sayesinde tek bir hesap sayesinde franchise ve çoklu şube yönetimi kullanarak, tek bir hesap altında kapsamlı ve sorunsuz bir yönetim gerçekleştirebilirsiniz. Aslında uygulama size sadece stok yönetimi değil çalışan kontrolü, satış yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi birçok avantaj sağlasa da özellikle tek noktadan stok yönetimi çok önemli bir nokta oluşturmaktadır. 

Çevrimiçi veya çevrimdışı olarak kullanılabilecek restoran otomasyon sistemi yazılımı, bugün akıllı telefonlarda dahi kolay bir şekilde kurulum gerçekleştirilerek kullanıldığı için tek noktadan kolay kontrol sağlanabilir. Ana kullanıcı farklı noktalarda bulunan yetkili personeller için cafe restaurant programı üzerinde işlem yetkileri verdiğinde, bu personeller kendi şubelerinde stok yönetimine katkı sağlar. Bu sayede tek noktadaki kontrol gerçekleştiren kişi farklı noktalardan gelen stok bilgilerini bir arada görerek, toplu bir stok yönetimi yapabilir. 

Stok yönetimi ilk noktada tek bir şube varmış gibi menülerin reçeteler ile oluşturulması, bütün çeşitlerinin sisteme kaydedilmesi ve şubeler için gereken ürün miktarlarının daha önceden belirlenmesi gibi ayrıntılar ile sağlanır. Tek şube için örnek olarak oluşturulan bu plan, farklı sayıdaki şubeler için aynı şekilde uygulanarak, her şubeden gelen stok yönetimirestoran otomasyon sistemi üzerinde birleştirilir ve pratik kontrol sağlanır. 

Tek Noktadan Şube Stok Yönetiminde Avantajlar

GoPOSInventory restoran otomasyon sistemi, stok ve ürün reçetelendirme takibi sistemini elde etmeniz sayesinde birden farklı şube üzerinden faaliyet gösteren restoran ve kafeteryalar önemli avantajlar elde edebilir. Örnek olarak farklı lokasyonlarda ürün stoklarınızı sürekli bir şekilde kontrol edebildiğiniz için gereken durumda özellikle aynı kent içerisindeki şubeleriniz arasında ürün stoklarında yer değiştirme yapabilirsiniz. Yani örnek olarak bir ilçedeki stoklarınızda fazla sayıda bulunan esmer şekerleri farklı bir ilçede daha fazla kullanıldığı için bu noktaya yönlendirebilirsiniz.

Bu pratik cafe restaurant programı ile birlikte aslında tek noktadan stok yönetimi sağlamanız vasıtasıyla aslında işletme içerisindeki ürün ve mamul kayıplarını en düşük noktaya çekmeniz de mümkün olacaktır. Örneğin, Ankara gibi bir şehirde 6 farklı ilçede şubeniz bulunduğunda, bu şubelerin her birinde standart olarak benzer miktarlarda aynı menüleri sunmak için stok ürünler ve malzemeler bulundurabilirsiniz. Fakat belirli bir süre sonrasında belirli bir ilçede bu malzemelerin istendiği kadar gerekmediğini gördüğünüzde, ürün tarihleri geçmeden ve stok zayiatı gerçekleşmeden daha fazla kullanılan bir şubede değerlenmesini sağlayabilirsiniz.